УКР

ТАК ЖИВ БОБ МАРЛІ

6 лютого День народження Боба Марлі, на Ямайці святкують яскравіше і радісніше, ніж Новий рік, Різдво або День незалежності – по всій країні проходять концерти, лунають промови та інтерв’ю.  А ми пропонуємо згадати цікаві сторінки з біографії Боба Марлі.

1)Батько Боба Марлі – британський військовослужбовець

Боб Марлі народився на Ямайці, на зеленому острові. На карибських берегах зародилися його релігія – растафаріанство – і його музика - регі. І тепер кожен поважаючий себе ямайський негр намагається бути схожим на Боба Марлі.

Всупереч розхожій думці, співак з Ямайки – не повністю афроамериканець. Він метис. Батько Боба був британським військовослужбовцем, а мати – простою дівчиною з ямайської плантації. Марлі бачив свого тата всього два рази. Той помер, коли майбутньому музиканту було 10. У ранній молодості Боб кілька разів намагався вийти на зв'язок зі своїми білошкірими родичами, але ті не хотіли з ним знатися.

2) Боб Марлі голився налисо

Хто б міг уявити короля регі без його фірмових дредів? Та було діло. В юності Боб Марлі примкнув до руху руд-боїв. Їм належало мати голену голову. Це потім вже співак прийняв растафіанство та став носити дреди. Марлі позбувся своєї гордості тільки на останньому році життя – дреди випали через хіміотерапію.

3) У Боба Марлі було 11 дітей

Дружина у Боба була тільки одна – Рита Марлі. Вона, до речі, і співала у чоловіка на бек-вокалі у групі The Wailers. Рита народила королю регі чотирьох дітей. Решта сім малюків з'явилися у співака від шести різних жінок. До речі, Боб, його діти і музиканти жили в окремому будинку. Жінкам туди дозволялося входити тільки в спідницях і без макіяжу. «Хочеш спілкуватися з раста – відкидай «вавилонські» штучки», – вважав співак («Вавилон» в растафіанстві – спосіб життя західного суспільства).

4) Боба Марлі згубила «хвороба білих»

Музикант просто обожнював футбол! Але одного разу під час гри суперник наступив йому на ногу та проткнув шипами великий палець. Пішло зараження. Через час лікарі виявили там же злоякісну меланому. Палець треба було ампутувати. Але Марлі категорично відмовився. «Раста не сприймає ампутації. Я не допускаю, щоб людину розбирали на запчастини», - пояснив Боб Марлі.

Лікування, в тому числі хіміотерапія, не дали результату. 11 травня 1981 Боб Марлі помер у лікарні. Відзначимо, що меланома буває, в основному, у білошкірих людей. Багато хто бачить в цьому злу іронію: борець за права темношкірих помер від «хвороби білих».

5) Останні слова

«Гроші не можуть купити життя», –  останні слова Боба Марлі перед смертю, сказані синові. В цій фразі весь король регі. Але для нього життя було чимось більшим, ніж можливістю вставати щоранку, готувати сніданок, прикурювати самокрутку і витріщатися в екран телевізора. Для нього життя – це стан душі.

6) Боба Марлі поховали з футбольним м'ячем

«Співака любові, віри і бунту», як його називали журналісти, поховали на батьківщині – на Ямайці. У склепі з музикантом залишили гітару, футбольний м'яч, пучок марихуани, Біблію та кільце, подароване ефіопським принцом.

7) Більшість нагород Боб Марлі отримав посмертно

Співак був популярний у всьому світі і за життя. А на Ямайці його взагалі вважали і продовжують вважати пророком! Але більшу частину нагород Боб Марлі отримав вже після смерті. У 1994 році він був внесений в американський Зал слави рок-н-ролу, в 2001 році – на його честь була відкрита зірка на Алеї слави в Голлівуді. У тому ж році Боба Марлі нагородили «Греммі». У 1999 році журнал «Time» назвав його «Exodus» альбомом століття. Незабаром BBC заявив, що «One Love» – пісня тисячоліття. Той же телеканал за результатами опитування включив Боба Марлі в список ліриків всіх часів. А журнал Rolling Stone в 2004 році віддав Марлі 11-е місце в рейтингу 100 артистів всіх часів. Документальний фільм «Марлі» про життя співака вийшов в 2012 році.

8) Марлі популярніший за президентів

Боб Марлі на Ямайці – найпопулярніша персона, відоміший  за всіх президентів, бобслеїстів, Усейна Болта і навіть власного сина, що продає пластинки мільйонними тиражами. Пісня «One Love» Боба Марлі визнана неофіційним гімном країни, а в кожному будинку, навіть якщо там немає портрета президента або ікони із зображенням Ісуса Христа або святого ефіопської православної церкви Аарона Дивного, обов'язково буде хоча б один плакат Боба Марлі.