УКР

ЛЕГЕНДАРНА ЛЕДІ ДЕЙ

Сьогодні виповнюється 101 рік з Дня народження легендарної Біллі Холідей. Є люди, які яскравою, вогненною кометою пронеслися над світом під здивовані вигуки сучасників і загинули, розсипавшись прощальним феєрверком, перш ніж назавжди залишитися в пам'яті поколінь.

Швидко, трагічно згоріла Біллі Холідей, яка за своє життя змінила думку американського суспільства про джазовий вокал, яка звела джаз на найвищий рівень музичного мистецтва, 17 липня померла 1959 року в Нью-Йорку. Більш безладного життя, ніж у Біллі уявити собі важко.

«Леді Дей» (її справжнє ім'я Елеонора Фейган) народилася у зовсім юної пари – матері було 18, а батькові 16 років. Вона з'явилася на світ у Балтіморі, а в кінці 1920-х вони з матір'ю переїхали в Гарлем. До речі, U2 присвятили співачці пісню «Angel Of Harlem». Біллі почала співати в нічних клубах в 1930-х роках. Незабаром її помітили, і вона стала виступати з найвідомішими американськими джазовими оркестрами.

Доля приготувала для головної леді блюзу не тільки всесвітню славу і безліч шанувальників, а й невлаштоване особисте життя, наркотичну та алкогольну залежність, проблеми з поліцією. Проте, вона залишилася головною джазовою і блюзовою дівою двадцятого століття, і її творчість як і раніше впливає на багатьох музикантів.

В нашу підбірку ввійшли пісні, що стали візитними картками Леді Дей.

Your Mother's Son-ln-Law

Дебют Біллі Холідей відбувся 27 листопада 1933 року з піснею «Your Mother's Son-ln-Law». Перший синглл був записаний з бендом Бені Гудмена. Пізніше співачка зізналась, що ця композиція для неї вибухова. «Схоже , що я роблю комедію, мій голос звучав так високо та смішно», - казала Біллі . Тоді їй було сплачено $ 35 за сесію.

I Cried for You

Пісня з’явилась ще у 1923 році. Музику написав  Артур Фрід і Абе Лиман, а слова належать Гусу Арне, проте записали її тільки в 1936. Можна почути чудовий альт-саксофон Джонні Ходжеса. Біллі Холідей та саксофоніст влаштовували справжні перформанси.
What a Little Moonlight Can Do

У 1935 року Біллі Холідей записала цю пісню з чудовим піаністом Тедді Уїлсоном і його групою. З Біллі працювали  Рой Елдрідж ( ​​труба ), Бен Уебстер                                             ( тенор-саксофон), Бенні Гудмен ( кларнет ) , Джон Трухарт ( гітара ) Джон Кірбі ( бас ) і
Козі  Коул на барабанах. Публіка тоді насолоджувалась тим, як Холідей  протягувала «Ohh . . . ohh . . . ohh…» та водночас обговорювала її роман з саксофоністом.

A Fine Romance

Цікава доля у пісні «A Fine Romance», яка була написана  Джеромом Керном та  Дороті Філдс. ЇЇ співали  Фред Астер і Джинджер Роджерс , проте популярною ця композиція стала, коли її виконала одіозна Біллі Холідей.  Луї Армстронг також записав «Fine Romance», і це припало до душі Холідей. Незабаром вони разом з’явились у фільмі, де Біллі грала покоївку,  Армстронг був дворецьким .

Long Gone Вlues

«Long Gone Вlues» є особливим фаворитом, адже слова написала сама Холідей. Композиція стала відображенням її нелегкого життя.  Це був період її наркотичної та алкогольної залежності. Музикант Бак Клейтон, у своїй передмові до біографії «Blues Billie», писав, що привчив її до героїну голлівудський художник. Співачка згадувала, наскільки добре їй було, і що це не так шкідливо, як говорять люди.

Strange Fruit

Одна з перших антифашистських пісень і одна з найвідоміших пісень великої Біллі Холідей. Виконуючи її, співачка зустрічала, якщо вірити Бобу Ділану, гробове мовчання залу. Не дивно, співати в кінці 1930-х про лінчування на американському Півдні (прозора метафора: «дивний фрукт, що повис на тополі») було все ще непристойно і навіть небезпечно. Іншими словами, подібно революції.