УКР
Тінь Сонця

Тінь Сонця

«Тінь Сонця»: історія, творчість та визнання

«Тінь Сонця» - український рок-гурт, який зробив значний вклад в розвиток української фолк-музики та патріотичної пісні, традиціій та древніх обрядів українців. Гурт відомий широкій публіці завдяки виступам на головних українських open-air фестивалях, а також завдяки композиції «Козаки», під яку виходив на ринг український боксер Олександр Усик, та яка стала музичним символом Національної збірної України з футболу на Євро-2016.

Назва гурту виникла після сонячного затемнення у серпні 1999 року.

Перший етап

Історія гурту бере свій початок 13 червня 1999 року, коли двоюрідні брати Сергій та Олексій Василюки зібралися та зіграли першу власну пісню – «Зимні», а згодом, після приходу однокласника Сергія – Андрія Безреброго хлопці почали займатися активною музичною діяльністю, а вже навесні 2001 року було записано перші студійні композиції, а через деякий час – у 2002 році вийшов деб’ютний альбом, що отримав назву «Святість віри».

Навесні того ж року Андрій Безребрий вирішив покинути гурт, а Сергій Василюк під впливом культових «Iron Maden», білорусів «Gods Tower»,  української автентичної музики та книжок Дмитра Яворницького про козаків та історію України, вирішив кардинально змінити напрямок та концепцію гурту та грати heavy-folk, з елементами progressive, який в українських реаліях охрестили як «козацький рок». Таким чином музиканти сформували свій індивідуальний музичний напрямок, оспівуючи славетне минуле українського народу у поєднанні з непростим баченням сучасних реалій.

У той час, коли більшість київських гуртів, які грали метал, виконували пісні російською та англійською мовами, хлопці з «Тінь сонця» вирішили грати музику з нетиповими для того часу патріотичними темами. Тоді до колективу приєдналися гітаристи Андрій Савчук та Анатолій Зіневич, а згодом і барабанщик Петро Радченко. Проте, влітку 2003 року гурт зазнав втрат, оскільки музиканти вирішили покинути проект і фронтмен Сергій Василюк почав шукати нових музикантів. Таким чином, у серпні 2003 року до «тіні сонця» приєднався гітарист Володимир Мацюк, гітарист Андрій Хаврук та барабанщик Костянтин Науменко.

У цьому складі «Тінь сонця» отримали першу нагороду на конкурсному фестивалі «Подих» та почали записувати нову платівку, перші сингли з якого потрапили на ротацію «Radio Rocks» та Національного радіо.

Визнання та успіх

13 червня 2005 року світ побачила платівка «Над диким Полем», більшість треків з якої «крутяться» навколо козацької тематики.

Особливий успіх у музикантів викликала композиція «Пісня Чугайстра», яка є кавер-версією композиції «Twillight sun» білоруських металістів «Gods Tower» та є найдовшою композицією гурту. Це своєрідна оповідь про Чорнобильську катастрофу, але з підключенням древньої язичницької міфології.

Музиканти вирішили вдосконалити своє звучання, додавши в гурт бандуру та скрипку, і так до колективу потрапив бандурист Іван Лузан, а трохи пізніше – Наталя Корчинська, яка грала на скрипці, проте згодом її замінила Соня Рогаька, яка довгий час була окрасою та незамінним учасником колективу.

У 2007 році музиканти випустили наступну платівку з символічною назвою «Полум’яна Рута». Альбом дуже схвально сприйняли шанувальники, кількість яких все зростала. Тематично альбом приводить слухача в часи, коли древні українці були ще язичниками та поступово переходить до часів козацької епохи.

Після виходу якої музиканти почали виступати на головних українських фестивалях, а також дали концерти у Польщі та Білорусі.

У червні 2010 року «Тінь Сонця» презентували першу відеороботу до композиції «Місяцю мій».

2 квітня 2011 року музиканти презентували альбом «Танець Серця». Альбом получився досить різноплановий та чимось нагадував збірку кращих пісень, після якого музиканти продовжили завойовувати нових шанувальників на головних українських музичних фестивалях.

Наступний альбом гурту «Грім в ковальні Бога»,  вийшов 15 лютого 2014 року, в той час, коли на Майдані під час Революції Гідності почалися трагічні події для українського народу, тому частину туру в підтримку альбому музиканти вирішили перенести.

14 жовтня 2016 року до Дня Захисника України та Свята Покрови музиканти зробили презентацію нового альбому «Буремний край», який вирізнявся «жирнішим» звуком та насиченим гітарним саундом. Після презентації альбому «Тінь Сонця» вирушили в тур, який охопив 20 українських міст, серцем якого став драйвовий концерт у київському клубі «Sentrum».

Історія в іменах та цифрах

На даний момент до складу гурту «Тінь сонця» входять:

 • Сергій Василюк – вокал, бас-гітара;
 • Антон Которович – гітара;
 • Владислав Ваколюк – бандура;
 • Юрій Іщенко – ударні.

За час свого існування гурт випустив 7 студійних альбомів:

 • «Над диким полем» (2005);
 • «Полум’яна Рута» (2007);
 • «Танець Серця» (2011);
 • «Грім в ковальні Бога» (2014);
 • «Буремний край» (2016);
 • «Зачарований Світ» (2018);
 • «На небесних конях» (2020);

22 січня 2020 року стало відомо, що музиканти випустили новий альбом «На небесних конях» та відправляються у всеукраїнський тур.