РУС

КИЇВ ВІДЧУВ ПОДИХ ДЖАМАЛИ

5 грудня Джамала представила у Києві новий альбом «Подих». Дуже чуттєві, відверті, по-жіночому мудрі та сакральні пісні змушували сумувати та танцювати водночас. Як це було читайте у нашій статті.

Джамала не змусила себе довго чекати: виходить на сцену з елегантним запізненням в 20 хвилин і відкриває концерт композицією «Подих». Як завжди стильна і вишукана, нічого зайвого та кричущого.  З діамантів – тільки широка та щира посмішка, з блиску – тільки  сяйво в очах, яке яскравіше будь-яких софітів. Джамала була Джамалою без будь-яких образів і перевтілень.

Це той самий випадок, коли артисту не потрібно вигадувати щось, щоб зацікавити, бо він цікавий сам по собі, бо він притягує своїми невидимим чарами, невільно приковує увагу, не вдаючись до сценічних прийомів. «В цю маленьку коробочку вмістилось 1,5 роки мого життя», - говорить співачка, а далі зал на дві години занурюється у її життя.

Наступний сингл «Більше», зі слів співачки, про той стан, коли вже нічого не склеїти і говорити про те, що більше не любиш страшно. Рядки «Не люблю, не люблю, не люблю, не люблю тебе» то качали на хвилях, то накривали холодною водою, то знову давали вільно дихати.

Підійшла на край сцени, невимушено сіла та почала свою маленьку сповідь: «Мій шлях…Комусь здається, що він занадто солодкувато-приторний. Народилась у сім’ї музиканта, закінчила консерваторію. Все так солодко…Я думаю, що нечесно ходити по жовтим пресам і розповідати як боляче. Куди чесніше писати пісні. Я обов’язково знайду шлях додому», – обіцяє Джамала, скоріше сама собі, і виконує «Шлях додому» - найсильнішу композицію з альбому. Таке виконання не можна повторити, це емоція яка тут і зараз, це очі повні сліз, та все ж які ще бачать надію, це душевний надрив і крихка душа, що  так би і розсипалась на цій сцені, та попереду ще довгий шлях.

Продовжила концерт одою творчим людям – «Иные». А далі  «Ночь» на слова Марини Цвєтаєвої, «Очима», нестримна «Hate Love». Джа співає всім тілом. Доки голос створює музику, руки диригують невидимими оку потоками енергії.

Гостра сатира «Неандертальці», слова якої належать Ліні Костенко, досить несподіваний «гість» у програмі. Іронія, яку співачка огранила в нестримний соул-джаз,  засвідчує, що, зіткана з неземних матерій, Джамала, набагато ближче до нас, ніж здається.

Прозвучала і фортепіанна балада «Обещание», мабуть, мала найсильніший емоційний посил. На межі відчаю та розчарування, пісня про те, як людина хапається за останню надію, за єдину соломинку.  Співачка зізналась, що під час розучування пісні їй не вистачало «його», тому вона запросила з Нью-Йорка піаніста, який би зіграв разом з нею. До речі, це не єдиний гість на концерті, адже, як сказала Джа, їй важливо знайомити публіку з крутими музикантами, яких ми не можемо чути.

Наступна частина концерту була теплою та зворушливою, адже артистка співала про родину. Єдине слово, яке спадає на думку – вражає. Як часто ми зустрічаємо щось подібне? Майже ніколи. Сучасні виконавці воліють про це мовчати, відкинувши тему сім’ї, бо вона погано продається. Джамала хотіла про це говорити і вона говорила. Це дійсно вражає.

«В цьому альбомі багато любові. Любові до близьких. Не справедливо, що у дітей є колискові, а у дорослих – ні. І я написала колискову для своєї сестри». Ніжна  «Sister's lullaby», а далі дві кримськотатарські пісні.

«Мeni gamdan» у супроводі музиканта Shefke Tzmorka. розлилась по залу теплими та тривожними хвилями, заповнила кожен куточок, кожну щілинку. Неймовірне виконання, несамовита сила голосу та емоційний посил. Джа показала, як важливо повертатись до коренів і не забувати про те, хто ти.

Прозвучали пісні і з більш ранніх альбомів. Це «All or nothing», під час якої Джа спустилась до глядачів і змусила багатьох співати разом із нею. Хтось впевнено імпровізував за Джамалою та насолоджувався «митями слави», а хтось скромно і несміливо підспівував їй. Безперечно, це було круто. Іншого слова й не підбрати.  

Ще один незабутній момент – розповідь співачки про те, як вона отримала листа, в якому йшлося, що дівчина виходить заміж і їй нічого не потрібно в цей день, окрім концерта Джамали. Пісня «All These Simple Things» була присвячена саме цій парі. Щасливе молоде подружжя, сльози на очах і концерт, краще якого бути вже не може.

Джа вміє бути вдячною і вона була. Співачка  подякувала всім глядачам за їх співочі очі та душі, волонтерам, музикантам і звукорежисерам, організаторам і завершила програму піснею «Thank you».

Закінчити концерт Джамалі на цій ноті, звісно ж, не вдалося. На біс вона заспівала чотири пісні. Сказати правду, все тільки починалось. Протягом концерту маленькі фанати один за одним дарували квіти співачці, стояли біля сцени та великими очима стежили за тим, що відбувається. Мабуть, не дарма говорять, що діти відчувають добро. Несподівано Джа покликала на сцену всіх дітей. Те, що коїлось на сцені, яскравіше будь-яких шоу, гучніше будь-яких слів. Щирі посмішки, невинні танці, обійми – справжнє свято життя, складного, але все ж таки світлого. Знаєте, що спільного у Джамали і тієї малечі? Вони ще вірять у людей, вони ближче до космосу, ніж до землі.

Photos by Viktoria Kvitka